top of page

Kāpēc dabiskie aukstumaģenti?

natrefs

Aukstumtehnikas nozarē termins “dabiski aukstumaģenti” attiecas uz vielām, kuras dabā ir plaši sastopamas, pretēji sintētiskajiem aukstumaģentiem, kuri tiek mākslīgi sintezēti.

Visbiežāk izmantotie dabiskie aukstumaģenti ir oglekļa dioksīds (CO2), amonjaks (NH3) un ogļūdeņraži (galvenokārt propāns vai izobutāns).

Globālā sasilšanas potenciāla (GWP) atšķirība starp sintētiskajiem un dabiskajiem aukstumaģentiem ir iespaidīga.

Picture1.png

Efektivitāte

Pēdējo divās dekādēs tika novēroti intensīvi pētījumi un attīstība dabisko aukstumaģentu tehnoloģijās, kuri pierādīja, ka tradicionālās sintētiskās dzesēšanas sistēmas ievērojami atpaliek energoefektivitātē. Šodien ir iespējams atrast piemērotu dabisku risinājumu gan komerciālām, gan industriālām saldēšanas sistēmām. Kopā ar siltuma rekuperāciju kopējais enerģijas ietaupījums vidēji ir no 30 līdz 50%, kas padara ieguldījumus rentablus.

Ekonomija

Saskaņā ar statistiku 2019. gadā dabiskie aukstumaģenti bija līdz 8 reizēm lētāki nekā sintētiskās vielas. Kopš tā laika šī tendence ir bijusi līdzīga, un līdz ar plānotajiem nākamās fāzes ierobežojumiem attiecībā uz sintētiskajām vielām šai tendencei ir paredzams turpinājums.

*Avots: Öko-Recherche (2019) - monitoring survey on refrigerant prices (GEN - 896.00).

Kapitālizdevumi (CAPEX) ir atkarīgi no katra individuālā projekta. Mūsdienu situācija rāda, ka CAPEX sistēmām, kuru pamatā ir dabiski aukstumaģenti, bieži ir vienāds vai zemāks nekā sistēmām ar sintētiskiem aukstumaģentiem. Protams, ja tiek veikts godīgs salīdzinājums.

 

Ekspluatācijas izdevumi (OPEX) dabisko aukstumaģentu sistēmām var būt ievērojami zemāki, galvenokārt pateicoties izcilajai energoefektivitātei un nelielā mērā arī zemāku apkopes izdevumu dēļ.

 

 

Saldēšanas un dzesēšānas sistēmas darbojas vismaz 20 gadus, un nepilnvērtīgi apsvērta izvēle var radīt vairākus 100-tūkstošu eiro atšķirības to kalpošanas mūžā. Tāpēc jautājums ir par to, vai ir vērts ietaupīt nelielu naudu bez pietiekamas kompetences sākotnējā posmā, ja pastāv ievērojams risks zaudēt lielu naudu sistēmas kalpošanas laikā.

Energoefektīvs un dabisks no EKA

Mums, EKA komandai, dabiskie aukstumaģenti nav nekas jauns — mēs strādājam tikai un vienīgi ar tiem jau kopš 2004. gada. Šajā laikā esam uzkrājuši vērtīgu pieredzi, kam nozarē grūti atrast analogus.

 

Negaidiet, kad jūsu aukstumsistēmu skars oficiāli ierobežojumi — izvēlieties izmaksu ziņā efektīvu ilgtspēju jau šodien!

bottom of page