top of page
Search

Atrisinājums ledus haļļu enerģētikas izaicinājumiem

Ledus halles Latvijā saskaras ar ļoti sarežģītu uzņēmējdarbības modeli. Tas ir ļoti jutīgs pret pieprasījuma kritumu, jo pat ja apmeklētāju skaits samazinās, enerģijas rēķini paliek gandrīz nemainīgi. Inženierkonsultāciju uzņēmums EKA Baltic ir gatavs atbalstīt vietējās ledus halles ar pārbaudītiem risinājumiem.


Lai arī 2021./2022. gada enerģētikas krīze ir aiz muguras, halles Latvijā joprojām saskaras ar enerģijas rēķiniem, kas ir augstāki nekā pirms krīzes. Zemāk redzamajā grafikā ir skaidri nolasāms, ka līdz pat 2021. gada maijam elektrības biržas cena bija diezgan stabila apmēram 50 EUR/MWh robežās. 2023. gada dati liecina, ka "jaunais normālais" varētu būt apmēram 100 EUR/MWh, kas ir aptuveni divreiz augstāks nekā iepriekš.

 

Risinājumu meklējumos

Pagājušajā gadā, kad enerģētikas krīze sasniedza savu kulmināciju, ledus halles, tostarp "Volvo Sporta Centrs", meklēja alternatīvas, lai piebremzētu savu augošo elektrības patēriņu. Halles direktors intervijā stāsta, ka, neskatoties uz centieniem ekonomēt, ieskaitot energoefektīvu LED apgaismojumu un temperatūras pazemināšanu, ietaupījumi bija salīdzinoši nelieli. Saules paneļu uzstādīšana tika uzskatīta par potenciālu glābšanas riņķi. Tomēr rezultāti nebija revolucionāri. Pat ar 100 kWp saules bateriju jaudu, ietaupījumi pirmajā uzstādīšanas posmā bija tikai viens procents, un paplašinot paneļu jaudu tie bija pieci procenti, galvenokārt, vasaras mēnešos.


Situācija "Kurbads" ledus hallē, kur ieguldīja ap pusmiljonu eiro saules paneļos, atspoguļo šo izaicinājumu. Sākotnējais optimisms, pamatojoties uz aprēķiniem, kas liecināja par ievērojamiem ietaupījumiem, tomēr izrādījās citāds, jo faktiskie skaitļi parādīja citādu ainu. Vidējie ietaupījumi bija septiņi procenti, tālu no paredzētajiem 30 procentiem.

 

Ekspertu iesaistes nozīme


Neskatoties uz šķietamo bezspēcību, ir iespēja uzlabot situāciju: meklēt padomu pie pieredzējušiem ekspertiem ledus haļļu tehnoloģijās. Sadarbojoties ar inženierkonsultantiem, kam ir pieredze ledus haļļu tehnoloģijās, īpašniekiem ir iespēja veikt būtiskus soļus, lai samazinātu elektrības un siltuma izmaksas. Vairāki EKA Baltic projekti parāda enerģijas ietaupījumus par pat vairāk nekā 50 procentiem.


Lai arī saules paneļi ir noderīgi, tomēr enerģijas sistēmu optimizēšana, piemēram, dzesēšanas, apkures un gaisa sausināšanas, ļauj būtiski samazināt enerģijas patēriņu visa gada garumā. Pēdējo 13 gadu laikā EKA ir bijis gods atbalstīt vairāk nekā 130 ledus haļļu projektus, galvenokārt Skandināvijā, kur klimats ir ļoti līdzīgs Latvijas.


Priekšrocības


1. Pielāgoti risinājumi: Inženierkonsultanti ar pieredzi ledus hallēs analizē konkrētas vajadzības un izstrādā pielāgotus risinājumus, nodrošinot maksimālu efektivitāti un ekonomiskumu.


2. Ietaupījumi visu gadu: Dzesēšana un siltuma atgūšana nodrošina pastāvīgus ietaupījumus enerģijas rēķinos, padarot tos finansiāli dzīvotspējīgus ilgtermiņā.


3. Ilgtspēja: Modernas enerģijas sistēmas veicina ilgtspējīgu enerģijas praksi, saskanot ar vides mērķiem.


4. Finansiālā dzīvotspēja: Lai arī saules enerģijai ir savas priekšrocības, dzesēšanas, siltuma atgūšanas un gaisa sausināšanas sistēmas ledus hallēs sniedz ātrāku ieguldījuma atmaksu - parasti 6-8 gadi un vērā ņemamus ietaupījumus. Pēc atmaksāšanās enerģijas rēķini ir aptuveni puse no esošajiem.

 

Kā padarīt hokeju pieejamāku?

Risinājumu meklējumos ledus halles īpašniekiem iesakām apsvērt specializētu inženierkonsultantu atbalstu. Iegūstot profesionāļu pieredzi un pielāgotus risinājumus, šie objekti var atrast stabilitāti un iespējas izaugsmei, tādējādi nodrošinot dzīvotspēju iemīļotajām ziemas sporta tradīcijām Latvijā.“EKA - Naturally sustainable engineering solutions”


Comentarios


bottom of page